Wybór kukurydzy jako głównego pokarmu dla zwierząt jest dobrym wyborem, ponieważ to pożywna karma, która zapewni odpowiednią jakość i dostarczy wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zapewniając tym samym stabilny rozwój zwierząt. Kolejnym krokiem jest wybranie formy dostosowanej do zwierząt. Czy lepsza karma na sucho, czy może mokra, czy zmielona, czy gnieciona, a może lepiej zebrać wcześniej i zakisić? Jest wiele pytań dotyczących żywienia kukurydzą.
Dlaczego kukurydza jako pokarm?
Porównując ziarna kukurydzy z innymi zbożami, wyróżnia się ona dużą zawartością tłuszczów skrobi oraz cukrów, ale przy jednoczesnej niskiej zawartości włókna, co sprawia, że jest karmą o najwyższej zawartości energetycznej, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju zwierząt. Ponadto kukurydza charakteryzuje się również większą jednorodnością i mniejszą zmiennością w zawartości składników pokarmowych niż inne popularne zboża. Są to zalety, które sprawiają, że warto z kukurydzy skorzystać. Czy kukurydza ma jakieś wady? Za wadę można uznać dużą zawartość wody, zebrane ziarno wymaga natychmiastowego wysuszenia, aby nie rozwinęły się grzyby i inne bakterie. Źle wykonane wysuszenie może znacznie pogorszyć jakość ziarna.
Mielona, suszona, gnieciona, czy kiszona, która formę wybrać?
Kukurydza jest karmą wysokiej jakości i do tego dość uniwersalną, dlatego każdą z tych form można karmić zwierzęta hodowlane. Jednak, aby zapewnić maksymalną wartość odżywczą i pokarm najwyższej jakości, warto odpowiednio dostosować go do zwierząt. Na przykład forma kiszona może być najlepsza dla bydła, z kolei zmielona dla kur. Dlaczego kukurydza mielona jest dobra dla kur? Intensywnie rozwijające się kury potrzebują dużo energii, a kukurydza mielona dostarcza dużą wartość energetyczną, większą niż suche ziarno kukurydzy. Ponadto jest lepiej przyswajalna i trawiona przez kury, a żółtka jaj charakteryzują się bardziej intensywnym żółtym kolorem i są smaczniejsze niż jaja kur karmionych gorszej jakości lub źle dobraną karmą. Z tych powodów dla drobiu dobrze jest używać kukurydzy mielonej, ponieważ jest najodpowiedniejsza do ich potrzeb. Oczywiście inne formy nie zaszkodzą i również zaspokoją potrzeby żywieniowe, ale mogą nie dać maksymalnego potencjału. Trzeba pamiętać, że im lepiej karmione zwierzęta i im lepszy ich rozwój, tym produkty, które na końcu dają, będą wyższej jakości, a każdemu hodowcy zależy na jak najlepszej jakości swoich produktów.
Mielona kukurydza. Podsumowanie.
Kukurydza, czy to w formie mielonej, czy każdej innej, zaspokoi potrzeby żywieniowe zwierząt. Nie bez powodu jest od lat cenioną paszą. Mimo wszystko warto dopasować jej poszczególne formy do potrzeb zwierząt, ponieważ wynika z tego wiele korzyści. Karmienie zwierząt hodowlanych jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na wiele elementów, dlatego należy przykładać do niego szczególną uwagę.
»