Uprawnienia do pilotowania bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów, dzielą się na kilka kategorii i podkategorii. Ważne jest, aby przed wybraniem odpowiedniej dla siebie, zastanowić się do jakich celów będziemy wykorzystywać naszego drona. Czy zamierzamy nim latać tylko na otwartej przestrzeni, wolnej od zabudowań, czy może będziemy latać w terenie zabudowanym. Warto uwzględnić również to, czy będziemy nim latać nad większymi zgromadzeniami ludzi. Kolejną ważną rzeczą jest sprawdzenie, czy nasz dron ma kamerę. Jeśli tak, posiada możliwość zbierania informacji wrażliwych, do pilotowania takiego sprzętu wymagane jest posiadanie odpowiednich uprawnień.
Od czego zacząć?
Jeżeli ustaliliśmy już wszystkie najważniejsze rzeczy, które wskazują nam jakie uprawnienia powinniśmy wybrać na początek: masa drona, jego zasięg lotu, wysokość lotu, czy posiada kamerę i przede wszystkim do jakich celów będzie nam służył – rekreacyjnych lub np. komercyjnych, możemy przystąpić do podstawowych formalności.
Podstawowymi uprawnieniami do pilotowania bezzałogowych statków powietrznych są uprawnienia z tak zwanej kategorii otwartej. Kategoria otwarta dzieli się na trzy podkategorię: A1, A2 i A3. Kategoria otwarta obejmuje loty o niskim stopniu ryzyka. Aby przystąpić do szkoleń w kategorii szczególnej – loty o średnim stopniu ryzyka – wymagane jest ukończenie kursów z kategorii otwartej.
Gdzie mogę przystąpić do kursów z kategorii otwartej?
Nie powinniśmy mieć z tym większego problemu. Przede wszystkim dlatego, że całość kursu, zarówno A1, A2, A3, odbywa się online i jest też całkowicie darmowe. Co należy zrobić? Wystarczy zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) link tutaj. Proces rejestracji jest bardzo prosty i przejrzysty. Kiedy zostaniemy przez niego przeprowadzeni, dostaniemy dostęp do dwóch modułów – pilota i operatora. W kwestiach formalnych ważniejszy jest numer operatora, to głównie nim będziemy się posługiwać.
Po zakończeniu procesu rejestracji możemy przystąpić do realizacji wybranej przez siebie kategorii otwartej: A1, A2, A3. Kategoria A1 daje możliwość lotu nad osobami postronnymi, z wyjątkiem większych zgromadzeń. Kategoria A2 pozwala na wykonywanie lotów na minimalną odległość od najbliższej osoby – 30 metrów – lub 5 metrów, jeśli dron posiada ograniczenie prędkości. Kategoria A3 umożliwia lot 150 metrów od najbliższego terenu zabudowanego. Przy czym obie ostatnie kategorie – A2, A3 – w zasadzie nie dają nam możliwości lotów nad ludźmi, zgromadzeniami, czy np. nad miastem.
Jeżeli potrzebujemy uprawnień np. do lotów w miastach, w terenach zabudowanych, czy nad zgromadzeniami ludzi, bo chcemy np. zajmować się fotografią lotniczą i wykorzystywać swoje umiejętności w celach komercyjnych, musimy rozszerzyć swoje uprawnienia do pilotowania bezzałogowych statków powietrznych. SNH Drones oferuje takie właśnie szkolenia z kategorii szczególnej, która umożliwia wykorzystywanie dronów w bardziej wymagających zadaniach.
Kategoria szczególna
W tym miejscu warto mieć sprecyzowany cel, w jakim celu chcemy wykorzystywać drona, aby odpowiednio dobrać dla siebie szkolenie. Kategoria szczególna dzieli się na loty VLOS (w zasięgu wzroku) i BVLOS (poza zasięgiem wzroku) oraz siedem podkategorii od NSTS 01 do NSTS 07. Każda z nich daje inne uprawnienia i nowy wachlarz możliwości. Kategoria NSTS 01 pozwala latać dronami do 4kg, w zasięgu wzroku operatora, na wysokość do 120 metrów. NSTS 02 daje już możliwość obsługi cięższych dronów, bo aż do 25kg. W SNH Drones do wybranego wariantu kategorii szczególnej można dobrać również szkolenia specjalistyczne, takie jak filmowanie z drona, fotografia lotnicza, fotogrametria.