Bezpieczeństwo dziecka w sieci

Dzisiejszy świat trudno sobie wyobrazić bez Internetu. Tym bardziej osobom młodym, które w przeciwieństwie do ich rodziców, nie znają rzeczywistości bez dostępu do sieci. Dzieci i młodzież spędza wiele czasu w Internecie nieświadomi czyhających tam niebezpieczeństw.
Na rodzicu, jako osobie dorosłej spoczywa obowiązek dbanie o rodzaj oglądanej przez dziecko treści w sieci. Psychika dziecka nie jest przystosowana do właściwego interpretowania rzeczywistości. Szkodliwe przekazy mogące negatywnie płynąć na psychikę i rozwój dzieci i młodzieży to głównie treści: o tematyce pornograficznej z wykorzystaniem przemocy, promujące zachowania autodestrukcyjne (nakładające do samookaleczania lub szkodliwej dla zdrowia diety), przekazujące przemoc lub działania agresywne, nawołujące do nienawiści różnych grup społecznych (dyskryminacji).

 
Warto, aby rodzić rozmawiał z dzieckiem na temat oglądanych w sieci materiałów, tłumaczył właściwe wzorce postępowania, zachęcał do oglądania wartościowych przekazów. Ważna w tej kwestii jest również kontrola. Zalecana w tej kwestii jest konfiguracja urządzenia, z którego korzysta dziecko uniemożliwiając dostęp do zakazanych treści. Konfiguracji powinna być przeprowadzona w systemie operacyjnym, Google Play, przeglądarkę oraz serwis Youtube. Dodatkowym wsparcie będzie instalacja programu kontroli rodzicielskiej. Programy tego typu mają możliwość filtrowania treści oglądane przez dziecko, rejestracji czasu oraz aktywności dziecka w sieci.
Bezpieczeństwo dziecka w sieci to nie tylko negatywne przekazy czekające w Internecie. To również udostępniane przez dziecko zdjęcia lub film z własnym udziałem oraz dane osobowe. Wiele dzieci bez zgody rodziców zakłada konta na portalach społecznościowych. Warto uświadomić dziecko, że ktoś może wykorzystać wizerunek czy dane osobowe. Zagrożeniem są również konta na znanych komunikatorach. Wówczas nie mamy wpływu na to z kim i o czym dziecko rozmawia. W sieci jest wiele osób, które mogą skrzywdzić nasze dziecko.

 
Coraz popularniejsze wśród nawet małych dzieci są gry komputerowe. Jednak nie wszystkie gry są odpowiednie dla dzieci. Często zdarza się, że takie gry są pełne przemocy i wywołują u dziecka agresję. Gry komputerowe mocno uzależniają i mogą zniekształcić właściwe odbieranie rzeczywistości.
Zagrożeń płynących z Internetu jest dużo. Przed niektórymi trudno dziecko uchronić. Jedyną słuszną metodą jest kontrola oglądanych przez dziecko treści. Warto również często rozmawiać z dzieckiem, kształtując w nim właściwy światopogląd oraz poczucie własnej wartości.